Ar verta dabar pirkti užsienio valiutą ir kurią iš jų, klausimas dviprasmiškas. Analitikai pateikia viena kitą paneigiančias prognozes ir kiekviena turi visiškai logišką paaiškinimą. Vieni ekspertai teigia, kad rudenį euras toliau stiprės, kiti tikisi praėjusių metų euro ir dolerio kainų. Euras, kuris dar visai neseniai buvo brangesnis už dolerį, dabar vadinamas toksiška valiuta, kurią reikia atsikratyti, arba patikimiausiu investavimo būdu.
Pasikeisti valiutą Vilniuje ir Kaune galite valiutoskeitykla.eu valiutos keitykloje.
Bet kuriuo atveju abiejų valiutų apyvartoje dabar nėra labai daug variantų: iš užsienio valiutos sąskaitų bus galima išimti tik tas lėšas, kurios buvo įneštos iki kovo 9 d. Ne visuose bankuose galima nusipirkti grynųjų dolerių ar eurų, kredito įstaigos taip pat turi teisę parduoti tik banknotus, gautus ne anksčiau kaip šių metų balandį.
Valiutos kursas atrodo patrauklus, o pasiūla gerokai viršija paklausą, tačiau gautas sumas galima nusiimti tik į banko sąskaitą, išgryninti kol kas nėra galimybės. Teoriškai užsienio banknotai gali būti siunčiami į sąskaitą užsienio banke – sau ar artimam žmogui, tačiau tokioms operacijoms yra nustatyti tam tikri limitai, be to, ne visos kredito įstaigos siūlo tarptautinius pervedimus.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, euro ar dolerio pirkimas esamomis aplinkybėmis, taip pat konkrečios valiutos pasirinkimas yra su tam tikra rizika susijęs sprendimas, nuo kurio apsidrausti neįmanoma. Tačiau daug lengviau priimti, jei įsigijimo tikslas yra tiksliai suformuluotas.
Kelionėms
Dauguma Rusijos banko kortelių negalioja užsienyje, todėl prieš keliaujant į užsienį prasminga apsirūpinti grynaisiais einamosioms išlaidoms. Tokiu atveju valiutos pasirinkimas bus gana paprastas.
Eurus geriau pirkti kelionėms į euro zoną, taip pat į šalis, kur ši valiuta labiau paplitusi. Pavyzdžiui, Kuboje ir Venesueloje euro kursas dažniausiai yra pastebimai pelningesnis nei JAV dolerio. O Irane dolerio gali būti visiškai atsisakyta priimti keityklose. Beje, amerikietiškos banko kortelės tokiose valstybėse veikia ne visada, net jei jos nėra išduodamos pačiose Valstijose.
Doleris tinka visoms kitoms kryptims. Tačiau kai kuriose šalyse nacionalinę valiutą galima nusipirkti jau Rusijoje iš anksto: pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos svarai, Šveicarijos frankai, Japonijos jena arba Kinijos juanis, priklausomai nuo to, kur vykstate.
Dolerius galite išsikeisti bet kurioje Europos šalyje, tačiau turėsite mokėti komisinį mokestį arba mokėti už konvertavimą negrynaisiais pinigais, todėl geriau iš karto pasirinkti tinkamiausią valiutą.
Daugelis Azijos šalių, pavyzdžiui, Tailandas, keitimui priima įvairias valiutas. Jei negalite nusipirkti dolerio, galite nusipirkti Kinijos juanius – Tailande jis keičiamas kiekvienoje valiutos keitykloje.
Trumpalaikiams tikslams
Jei artimiausiu metu planuojate kažkokias reikšmingas išlaidas – pavyzdžiui, automobilio ar nekilnojamojo turto pirkimas – patikimiausia bus iš karto surinkti reikiamą sumą atitinkama valiuta.
Jei išlaidas reikia apmokėti užsienio valiuta, tikslinga jas išsaugoti arba siųsti į sąskaitą, iš kurios mokama, su sąlyga, kad jūsų bankas palaiko SWIFT pervedimus. Tai galioja ir vienkartiniams pirkiniams, ir nuolatinėms išlaidoms užsienyje. Principas čia toks pat kaip ir ruošiantis kelionėms. Pavyzdžiui, norint mokėti būsto paskolą už butą Europoje, logiška savo valiutą konvertuoti į eurus, o vykstant gydytis į Amerikos kliniką – į dolerius.
Kaip sutaupyti santaupas ir apsaugoti jas nuo infliacijos – bene daugiausiai diskusijų keliantis klausimas. Tačiau laikyti pinigus sąskaitose užsienio valiuta darosi vis nejauku – daugelyje bankų įkainiai tampa nuliniai, kai kurie net ima komisinį mokestį už valiutos saugojimą. Indėlių užsienio valiuta neigiamos palūkanų normos kol kas nenustatytos, kaip yra kai kuriose Europos šalyse, tačiau didelio pelno iš jų tikėtis irgi nereikėtų.
Ar tokioje situacijoje verta pirkti eurą ar dolerį – daugiau intuicijos ir rizikos apetito, o ne racionalių skaičiavimų reikalas.
Ilgalaikiams darbams
Kartais pinigai atidedami kokiam nors konkrečiam, bet neskubiam tikslui – dar mažam vaikui apmokėti aukštąjį mokslą, iki pensijos įsigyti būstą užsienyje, formuoti kapitalą. Perkant eurą ar dolerį pagal ilgalaikius planus analitikai vis dar laiko tai patikimesniu pasirinkimu. Kitu atveju konkrečios valiutos pasirinkimas priklauso nuo taupymo paskirties: išlaidoms euro zonoje geriau taupyti eurais, kitiems tikslams – doleriais, jas paprastai lengviau investuoti.
Dėl investicijų
Šiuo metu euro ir dolerio kursą vienu metu veikia daugybė veiksnių, kai kurie prisideda prie aktyvaus nacionalinės valiutos stiprinimo, o kiti – prie jos silpnėjimo. Tik dalis šių veiksnių yra ekonominiai, likusieji labiau susiję su geopolitika ir diplomatija. Kadangi juos nuspėti nėra lengva, mažai tikėtina, kad galėsite pagrįstai pasirinkti kurią nors vieną valiutą. Tiek euras, tiek doleris turi trūkumų, tačiau perspektyva užsidirbti iš jų vertės augimo atrodo gana reali. Todėl prasminga į investicijų portfelį įtraukti abu, bet neapsistoti vien ties šiomis investicijomis.
Ar verta santaupas laikyti eurais ar doleriais – kiekvienas turi nuspręsti pats. Pasirinkimas priklauso nuo jūsų planų, konkrečios valiutos naudojimo tikslo, numatomų pajamų.
Šaltinis: https://valiutoskeitykla.eu